Vishay/BCcomponents VY2101K29Y5SG6WV5
VY2101K29Y5SG6WV5 picture photo
Mfg. Part Number
VY2101K29Y5SG6WV5
Brief Description
CAP CER 100PF 440VAC Y5S RADIAL
Datasheet Download
VY2101K29Y5SG6WV5.pdf
Availability of VY2101K29Y5SG6WV5
QUANTITY
VY2101K29Y5SG6WV5 Order Process
Ship out your order
Specifications of VY2101K29Y5SG6WV5
Internal Part NumberEIS-VY2101K29Y5SG6WV5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelVY2.stp
Standard Package1,000
SeriesVY2
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5S
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.295" Dia (7.50mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VY2101K29Y5SG6WV5
Related LinksVY2101K2, VY2101K29Y5SG6WV5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VY2101K29Y5SG6WV5 Details Description
Related parts for VY2101K29Y5SG6WV5
OPTOISO 5.3KV DARLINGTON 6-DIP datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 120V 1A SOT-89 datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .125" .145" datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV TRI-STATE 8DIP GW datasheet.pdf
IC FPGA 104 I/O 176TQFP datasheet.pdf
GDT 800V 20% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
2-CH OUTPUT UNIT (NPN) datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 900MA 120 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 94NH 490MA 630 MOHM datasheet.pdf