Vishay/BCcomponents VY2101K29Y5SS6TV7
VY2101K29Y5SS6TV7 picture photo
Mfg. Part Number
VY2101K29Y5SS6TV7
Brief Description
CAP CER 100PF 440VAC Y5S RADIAL
Datasheet Download
VY2101K29Y5SS6TV7.pdf
Availability of VY2101K29Y5SS6TV7
QUANTITY
VY2101K29Y5SS6TV7 Order Process
Ship out your order
Specifications of VY2101K29Y5SS6TV7
Internal Part NumberEIS-VY2101K29Y5SS6TV7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVY Series Safety Capacitors
3D ModelVY2.stp
Standard Package1,000
SeriesVY2
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5S
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.295" Dia (7.50mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VY2101K29Y5SS6TV7
Related LinksVY2101K2, VY2101K29Y5SS6TV7 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VY2101K29Y5SS6TV7 Details Description
Related parts for VY2101K29Y5SS6TV7
IC MCU 8BIT 62KB FLASH 56LFCSP datasheet.pdf
SENS PROX M8 4MM PNP-NO UNSHIELD datasheet.pdf
SWITCH HARDWARE datasheet.pdf
BOARD EVAL BASED ON LNBH23 datasheet.pdf
IC SMART CARD INTERFACE 32-HVQFN datasheet.pdf
CUT OFF PLUNGER datasheet.pdf
CONN HOOD SHELL SIDE ENTRY M25 datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
RES SMD 142 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf