Vishay/BCcomponents VY2152M31Y5US6UV0
VY2152M31Y5US6UV0 picture photo
Mfg. Part Number
VY2152M31Y5US6UV0
Brief Description
CAP CER 1500PF 440VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
VY2152M31Y5US6UV0.pdf
Availability of VY2152M31Y5US6UV0
QUANTITY
VY2152M31Y5US6UV0 Order Process
Ship out your order
Specifications of VY2152M31Y5US6UV0
Internal Part NumberEIS-VY2152M31Y5US6UV0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVY Series Safety Capacitors
3D ModelVY2.stp
Standard Package750
SeriesVY2
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1500pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VY2152M31Y5US6UV0
Related LinksVY2152M3, VY2152M31Y5US6UV0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VY2152M31Y5US6UV0 Details Description
Related parts for VY2152M31Y5US6UV0
CABLE WRAP SPIRAP 1/8IN NAT 100' datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V TSOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES SMD 1.1KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST-NO 10A 125V datasheet.pdf
Connector Socket 88 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 2000VDC datasheet.pdf