Vishay/BCcomponents VY2221K29Y5SG63V5
VY2221K29Y5SG63V5 picture photo
Mfg. Part Number
VY2221K29Y5SG63V5
Brief Description
CAP CER 220PF 440VAC Y5S RADIAL
Datasheet Download
VY2221K29Y5SG63V5.pdf
Availability of VY2221K29Y5SG63V5
QUANTITY
VY2221K29Y5SG63V5 Order Process
Ship out your order
Specifications of VY2221K29Y5SG63V5
Internal Part NumberEIS-VY2221K29Y5SG63V5
Standard Package1,000
SeriesVY2
PackagingBulk
Capacitance220pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5S
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.295" Dia (7.50mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VY2221K29Y5SG63V5
Related LinksVY2221K2, VY2221K29Y5SG63V5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VY2221K29Y5SG63V5 Details Description
Related parts for VY2221K29Y5SG63V5
RES SMD 10.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 69.8KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 430MA 240 MOHM datasheet.pdf
CONN ARRAY MALE 200POS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf