Vishay/BCcomponents VY2221K29Y5SG6UV0
VY2221K29Y5SG6UV0 picture photo
Mfg. Part Number
VY2221K29Y5SG6UV0
Brief Description
CAP CER 220PF 440VAC Y5S RADIAL
Datasheet Download
VY2221K29Y5SG6UV0.pdf
Availability of VY2221K29Y5SG6UV0
QUANTITY
VY2221K29Y5SG6UV0 Order Process
Ship out your order
Specifications of VY2221K29Y5SG6UV0
Internal Part NumberEIS-VY2221K29Y5SG6UV0
Standard Package750
SeriesVY2
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance220pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5S
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.295" Dia (7.50mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VY2221K29Y5SG6UV0
Related LinksVY2221K2, VY2221K29Y5SG6UV0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VY2221K29Y5SG6UV0 Details Description
Related parts for VY2221K29Y5SG6UV0
CONN PC PIN SQUARE 0.025 GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LV SOT23-8 datasheet.pdf
CIR BRKR 30A 12VDC PUSH-RESET datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD8397AR datasheet.pdf
TOOLING ADAPTER KIT datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
BVZ 7.62HP/06/180SH150 SN BK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf