Vishay/BCcomponents VY2221K29Y5SS6TV7
VY2221K29Y5SS6TV7 picture photo
Mfg. Part Number
VY2221K29Y5SS6TV7
Brief Description
CAP CER 220PF 440VAC Y5S RADIAL
Datasheet Download
VY2221K29Y5SS6TV7.pdf
Availability of VY2221K29Y5SS6TV7
QUANTITY
VY2221K29Y5SS6TV7 Order Process
Ship out your order
Specifications of VY2221K29Y5SS6TV7
Internal Part NumberEIS-VY2221K29Y5SS6TV7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVY Series Safety Capacitors
3D ModelVY2.stp
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Elimination of Pb 26/Feb/2015
SeriesVY2
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5S
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.295" Dia (7.50mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VY2221K29Y5SS6TV7
Related LinksVY2221K2, VY2221K29Y5SS6TV7 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VY2221K29Y5SS6TV7 Details Description
Related parts for VY2221K29Y5SS6TV7
DIN RAIL PWR OPTO COUPLER 24VDC datasheet.pdf
HEAT SINK 25.2MM X 25.2MM X 4MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 200MA SOT23 datasheet.pdf
IC NVSRAM 4MBIT 45NS 48FBGA datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 16POS R/A GOLD datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 590 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 500 OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf