Vishay/BCcomponents VY2221K29Y5SS6TV7
VY2221K29Y5SS6TV7 picture photo
Mfg. Part Number
VY2221K29Y5SS6TV7
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 220PF 440VAC Y5S RADIAL
Datasheet Download
VY2221K29Y5SS6TV7.pdf
Availability of VY2221K29Y5SS6TV7
QUANTITY
VY2221K29Y5SS6TV7 Order Process
Ship out your order
Specifications of VY2221K29Y5SS6TV7
Internal Part NumberEIS-VY2221K29Y5SS6TV7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVY Series Safety Capacitors
3D ModelVY2.stp
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Elimination of Pb 26/Feb/2015
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVY2
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5S
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.295" Dia (7.50mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VY2221K29Y5SS6TV7
Related LinksVY2221K2, VY2221K29Y5SS6TV7 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VY2221K29Y5SS6TV7 Details Description
Related parts for VY2221K29Y5SS6TV7
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR OPTO REFL 2M PREWIRED MOD datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
IC CODEC 24BIT 4ADC/8DAC 48LQFP datasheet.pdf
RES 81.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100" GOLD datasheet.pdf
IC FPGA 720 I/O 1926BGA datasheet.pdf
MX150 ASSY 1.5 RCPT 1X3 CPA LTGY datasheet.pdf
0625 PIN-LINE HDR SCRW MACH CONT datasheet.pdf
750 TB RIS CLA 180 SOLID datasheet.pdf
OSC XO 8.192MHZ CMOS SMD datasheet.pdf