Vishay/BCcomponents VY2222M35Y5US63V5
VY2222M35Y5US63V5 picture photo
Mfg. Part Number
VY2222M35Y5US63V5
Brief Description
CAP CER 2200PF 440VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
VY2222M35Y5US63V5.pdf
Availability of VY2222M35Y5US63V5
QUANTITY
VY2222M35Y5US63V5 Order Process
Ship out your order
Specifications of VY2222M35Y5US63V5
Internal Part NumberEIS-VY2222M35Y5US63V5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVY Series Safety Capacitors
SeriesVY2
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VY2222M35Y5US63V5
Related LinksVY2222M3, VY2222M35Y5US63V5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VY2222M35Y5US63V5 Details Description
Related parts for VY2222M35Y5US63V5
CONN HEADER 12POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
RES 330 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
FERRULE 10.0MM 22 BRN 1 = 100PCS datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 63.4K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 10% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf