Vishay/BCcomponents VY2222M35Y5US6UV5
VY2222M35Y5US6UV5 picture photo
Mfg. Part Number
VY2222M35Y5US6UV5
Brief Description
CAP CER 2200PF 440VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
VY2222M35Y5US6UV5.pdf
Availability of VY2222M35Y5US6UV5
QUANTITY
VY2222M35Y5US6UV5 Order Process
Ship out your order
Specifications of VY2222M35Y5US6UV5
Internal Part NumberEIS-VY2222M35Y5US6UV5
3D ModelVY2.stp
Standard Package1,000
SeriesVY2
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2200pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VY2222M35Y5US6UV5
Related LinksVY2222M3, VY2222M35Y5US6UV5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VY2222M35Y5US6UV5 Details Description
Related parts for VY2222M35Y5US6UV5
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 6V datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BLADE TORXPLUS IP15 6.89" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RND SPACER 0.063" NYLON 30.61MM datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf