Vishay/BCcomponents VY2331K29Y5SS6UV5
VY2331K29Y5SS6UV5 picture photo
Mfg. Part Number
VY2331K29Y5SS6UV5
Brief Description
CAP CER 330PF 440VAC Y5S RADIAL
Datasheet Download
VY2331K29Y5SS6UV5.pdf
Availability of VY2331K29Y5SS6UV5
QUANTITY
VY2331K29Y5SS6UV5 Order Process
Ship out your order
Specifications of VY2331K29Y5SS6UV5
Internal Part NumberEIS-VY2331K29Y5SS6UV5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVY Series Safety Capacitors
3D ModelVY2.stp
Standard Package1,000
SeriesVY2
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance330pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5S
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.295" Dia (7.50mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VY2331K29Y5SS6UV5
Related LinksVY2331K2, VY2331K29Y5SS6UV5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VY2331K29Y5SS6UV5 Details Description
Related parts for VY2331K29Y5SS6UV5
SWITCH REED SPST 20-25AT AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.23KOHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC BATT MON TRPL .5% 12TQFN datasheet.pdf
TVS DIODE 19.4VWM 34.7VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 9.1M OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZ16B datasheet.pdf
BLADE HEX SOCKET 10MM 4.56" datasheet.pdf
BCP-508F-17 BK datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 310VAC RADIAL datasheet.pdf