Vishay/BCcomponents VY2392M47Y5US63V5
VY2392M47Y5US63V5 picture photo
Mfg. Part Number
VY2392M47Y5US63V5
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3900PF 440VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
VY2392M47Y5US63V5.pdf
Availability of VY2392M47Y5US63V5
QUANTITY
VY2392M47Y5US63V5 Order Process
Ship out your order
Specifications of VY2392M47Y5US63V5
Internal Part NumberEIS-VY2392M47Y5US63V5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelVY2.stp
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVY2
PackagingBulk
Capacitance3900pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VY2392M47Y5US63V5
Related LinksVY2392M4, VY2392M47Y5US63V5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VY2392M47Y5US63V5 Details Description
Related parts for VY2392M47Y5US63V5
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
ADC 12BIT DUAL 80MSPS 60LLP datasheet.pdf
FERRITE BEAD 220 OHM 0402 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 18V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 8A DO214AB datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE SKT datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf