Vishay/BCcomponents VY2470K29U2JG63V5
VY2470K29U2JG63V5 picture photo
Mfg. Part Number
VY2470K29U2JG63V5
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47PF 440VAC U2J RADIAL
Datasheet Download
VY2470K29U2JG63V5.pdf
Availability of VY2470K29U2JG63V5
QUANTITY
VY2470K29U2JG63V5 Order Process
Ship out your order
Specifications of VY2470K29U2JG63V5
Internal Part NumberEIS-VY2470K29U2JG63V5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelVY2.stp
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVY2
PackagingBulk
Capacitance47pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.295" Dia (7.50mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VY2470K29U2JG63V5
Related LinksVY2470K2, VY2470K29U2JG63V5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VY2470K29U2JG63V5 Details Description
Related parts for VY2470K29U2JG63V5
FUSE BOARD MOUNT 10A 125VAC/VDC datasheet.pdf
CABLE TIE INTERMED PURP 5.6" datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 1.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE ARRAY SBR 40V 15A ITO220AB datasheet.pdf
CAP CER 10PF 1KV SL RADIAL datasheet.pdf
RES 160 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV 2CH PHVOLT 8-DIP datasheet.pdf
HD EJECT VT TH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS FEED-THRU PIN datasheet.pdf