Vishay/BCcomponents VY2470K29U2JS6TV5
VY2470K29U2JS6TV5 picture photo
Mfg. Part Number
VY2470K29U2JS6TV5
Brief Description
CAP CER 47PF 440VAC U2J RADIAL
Datasheet Download
VY2470K29U2JS6TV5.pdf
Availability of VY2470K29U2JS6TV5
QUANTITY
VY2470K29U2JS6TV5 Order Process
Ship out your order
Specifications of VY2470K29U2JS6TV5
Internal Part NumberEIS-VY2470K29U2JS6TV5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVY Series Safety Capacitors
SeriesVY2
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.295" Dia (7.50mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VY2470K29U2JS6TV5
Related LinksVY2470K2, VY2470K29U2JS6TV5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VY2470K29U2JS6TV5 Details Description
Related parts for VY2470K29U2JS6TV5
STRAP UNIV/MOUNT W/O TAPE 2" datasheet.pdf
RES SMD 14.3 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC AXIAL datasheet.pdf
LABEL-ESD ATTN 500/ROLL datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE datasheet.pdf
WARNING 120VOLT SUPPLY 50/RL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf