Vishay/BCcomponents VY2471K29Y5SG63V5
VY2471K29Y5SG63V5 picture photo
Mfg. Part Number
VY2471K29Y5SG63V5
Brief Description
CAP CER 470PF 440VAC Y5S RADIAL
Datasheet Download
VY2471K29Y5SG63V5.pdf
Availability of VY2471K29Y5SG63V5
QUANTITY
VY2471K29Y5SG63V5 Order Process
Ship out your order
Specifications of VY2471K29Y5SG63V5
Internal Part NumberEIS-VY2471K29Y5SG63V5
SeriesVY2
PackagingBulk
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5S
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.295" Dia (7.50mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VY2471K29Y5SG63V5
Related LinksVY2471K2, VY2471K29Y5SG63V5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VY2471K29Y5SG63V5 Details Description
Related parts for VY2471K29Y5SG63V5
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 12MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CLEAN & STRIP XT DISC TR 2"S XCS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
GDT 350V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 20A 80VDC datasheet.pdf