Vishay/BCcomponents VY2471K29Y5SG6UV5
VY2471K29Y5SG6UV5 picture photo
Mfg. Part Number
VY2471K29Y5SG6UV5
Brief Description
CAP CER 470PF 440VAC Y5S RADIAL
Datasheet Download
VY2471K29Y5SG6UV5.pdf
Availability of VY2471K29Y5SG6UV5
QUANTITY
VY2471K29Y5SG6UV5 Order Process
Ship out your order
Specifications of VY2471K29Y5SG6UV5
Internal Part NumberEIS-VY2471K29Y5SG6UV5
SeriesVY2
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5S
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.295" Dia (7.50mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VY2471K29Y5SG6UV5
Related LinksVY2471K2, VY2471K29Y5SG6UV5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VY2471K29Y5SG6UV5 Details Description
Related parts for VY2471K29Y5SG6UV5
CONN RECEPT 6POS 2MM TIN IDC datasheet.pdf
CONN RCA JACK VERT WHITE PCB datasheet.pdf
TERM RING NYL 22-18AWG #6 datasheet.pdf
IC QUAD UART 64BYTE 64LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf