Vishay/BCcomponents VY2471M29Y5SG6TV7
VY2471M29Y5SG6TV7 picture photo
Mfg. Part Number
VY2471M29Y5SG6TV7
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 440VAC Y5S RADIAL
Datasheet Download
VY2471M29Y5SG6TV7.pdf
Availability of VY2471M29Y5SG6TV7
QUANTITY
VY2471M29Y5SG6TV7 Order Process
Ship out your order
Specifications of VY2471M29Y5SG6TV7
Internal Part NumberEIS-VY2471M29Y5SG6TV7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelVY2.stp
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVY2
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5S
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.295" Dia (7.50mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VY2471M29Y5SG6TV7
Related LinksVY2471M2, VY2471M29Y5SG6TV7 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VY2471M29Y5SG6TV7 Details Description
Related parts for VY2471M29Y5SG6TV7
IC RESET MONITOR 2.63V SC70-3 datasheet.pdf
DIN RAIL CQB2 ANGLE COMB 2/IP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN EUROBLOCK 8POS 5MM BLK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES SMD 0.056 OHM 5% 1/8W 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 35 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC FLASH 512MBIT 85NS TBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf