Vishay/BCcomponents VY2471M29Y5SG6TV7
VY2471M29Y5SG6TV7 picture photo
Mfg. Part Number
VY2471M29Y5SG6TV7
Brief Description
CAP CER 470PF 440VAC Y5S RADIAL
Datasheet Download
VY2471M29Y5SG6TV7.pdf
Availability of VY2471M29Y5SG6TV7
QUANTITY
VY2471M29Y5SG6TV7 Order Process
Ship out your order
Specifications of VY2471M29Y5SG6TV7
Internal Part NumberEIS-VY2471M29Y5SG6TV7
SeriesVY2
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5S
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.295" Dia (7.50mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VY2471M29Y5SG6TV7
Related LinksVY2471M2, VY2471M29Y5SG6TV7 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VY2471M29Y5SG6TV7 Details Description
Related parts for VY2471M29Y5SG6TV7
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 2.26K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DUAL 2:4 DECODER/DEMUX 16SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 40POS .100" DUAL ENTRY datasheet.pdf
RES SMD 200M OHM 10% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 160K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 13POS 5.08MM R/A datasheet.pdf
IC REG LDO -2.5V 1.5A 12MSOP datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 8POS .100" datasheet.pdf