Vishay/BCcomponents VY2472M49Y5UG6TV7A
VY2472M49Y5UG6TV7A picture photo
Mfg. Part Number
VY2472M49Y5UG6TV7A
Brief Description
CAP CER 4700PF 440VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
VY2472M49Y5UG6TV7A.pdf
Availability of VY2472M49Y5UG6TV7A
QUANTITY
VY2472M49Y5UG6TV7A Order Process
Ship out your order
Specifications of VY2472M49Y5UG6TV7A
Internal Part NumberEIS-VY2472M49Y5UG6TV7A
SeriesVY2
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VY2472M49Y5UG6TV7A
Related LinksVY2472M49, VY2472M49Y5UG6TV7A Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VY2472M49Y5UG6TV7A Details Description
Related parts for VY2472M49Y5UG6TV7A
CAP FILM 150PF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
IC TRANSP D-LATCH TRI-ST 48-SSOP datasheet.pdf
FRAME GROMMET SPLIT PLASTIC GRAY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 20AWG MTA-156 datasheet.pdf
XFRMR 1CT:2.4CT/1CT:1CT 1.20MH datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 54V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A 6WSON datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M10 NYLON 53MM datasheet.pdf