Vishay/BCcomponents VY2472M49Y5UG6UV5
VY2472M49Y5UG6UV5 picture photo
Mfg. Part Number
VY2472M49Y5UG6UV5
Brief Description
CAP CER 4700PF 440VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
VY2472M49Y5UG6UV5.pdf
Availability of VY2472M49Y5UG6UV5
QUANTITY
VY2472M49Y5UG6UV5 Order Process
Ship out your order
Specifications of VY2472M49Y5UG6UV5
Internal Part NumberEIS-VY2472M49Y5UG6UV5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelVY2.stp
Standard Package750
SeriesVY2
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VY2472M49Y5UG6UV5
Related LinksVY2472M4, VY2472M49Y5UG6UV5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VY2472M49Y5UG6UV5 Details Description
Related parts for VY2472M49Y5UG6UV5
IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC 8DFN datasheet.pdf