Vishay/BCcomponents VY2472M49Y5US63L7
VY2472M49Y5US63L7 picture photo
Mfg. Part Number
VY2472M49Y5US63L7
Brief Description
CAP CER 4700PF 440VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
VY2472M49Y5US63L7.pdf
Availability of VY2472M49Y5US63L7
QUANTITY
VY2472M49Y5US63L7 Order Process
Ship out your order
Specifications of VY2472M49Y5US63L7
Internal Part NumberEIS-VY2472M49Y5US63L7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVY Series Safety Capacitors
3D ModelVY2.stp
Standard Package1,000
SeriesVY2
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VY2472M49Y5US63L7
Related LinksVY2472M4, VY2472M49Y5US63L7 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VY2472M49Y5US63L7 Details Description
Related parts for VY2472M49Y5US63L7
CABLE 15COND 16AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 1K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.5A 90 MOHM SMD datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 2.2K OHM 5% 0603 datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 208FPBGA datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X25.5MM 115VAC TERM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100" datasheet.pdf