CUI Inc. VYB15W-Q24-D15
VYB15W-Q24-D15 picture photo
Mfg. Part Number
VYB15W-Q24-D15
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC 15W +/-15V 500MA
Datasheet Download
VYB15W-Q24-D15.pdf
Availability of VYB15W-Q24-D15
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VYB15W-Q24-D15 Order Process
Ship out your order
Specifications of VYB15W-Q24-D15
Internal Part NumberEIS-VYB15W-Q24-D15
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationVYB15W Series Cert of Compliance
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 31/May/2013
Standard Package7
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVYB15W
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)500mA, 500mA
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.44" H (50.8mm x 25.4mm x 11.3mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VYB15W-Q24-D15
Related LinksVYB15W-, VYB15W-Q24-D15 Datasheet, CUI Inc. Distributor
VYB15W-Q24-D15 Details Description
Related parts for VYB15W-Q24-D15
RELAY OPTO SPST-NO 550MA 60V datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 2% 16VDC 1206 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 150W datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC FPGA 364 I/O 780FBGA datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M30 12MM PNP NO datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
MOD TXRX 15XXNM 45CH DWDM SFP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Plug USB TypeA 3.0, Super Speed 9 Position Free Hanging (In-Line) datasheet.pdf