CUI Inc. VYB15W-Q48-S12-T
VYB15W-Q48-S12-T picture photo
Mfg. Part Number
VYB15W-Q48-S12-T
Brief Description
CONVERTER DC/DC 15W 12V 1.25A
Datasheet Download
VYB15W-Q48-S12-T.pdf
Availability of VYB15W-Q48-S12-T
QUANTITY
VYB15W-Q48-S12-T Order Process
Ship out your order
Specifications of VYB15W-Q48-S12-T
Internal Part NumberEIS-VYB15W-Q48-S12-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationVYB15W-T Series Cert of Compliance
Featured Product10-30 W Chassis Mount DC-DC Converters
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 31/May/2013
Standard Package90
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesVYB15W-T
PackagingTray
TypeIsolated with Remote On/Off and UVLO
Voltage - Input18 ~ 75 V
Output12V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)12 VDC @ 1.25A
Output - 2 @ Current (Max)-
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)15W
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency85%
Package / CaseModule
Size / Dimension2.06" L x 2.17" W x 0.75" H (52.3mm x 55.0mm x 19.0mm)
Power (Watts) - Max15W
Approvals-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VYB15W-Q48-S12-T
Related LinksVYB15W-Q, VYB15W-Q48-S12-T Datasheet, CUI Inc. Distributor
VYB15W-Q48-S12-T Details Description
Related parts for VYB15W-Q48-S12-T
RES 5.6K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 22 OHM 0606 datasheet.pdf
RES SMD 2.15M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TXRX 900MHZ 3.3-5.5V TTL 200MW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf