CUI Inc. VYB20W-Q48-D12-T
VYB20W-Q48-D12-T picture photo
Mfg. Part Number
VYB20W-Q48-D12-T
Brief Description
CONVERTER DC/DC 20W +/-12V 833MA
Datasheet Download
VYB20W-Q48-D12-T.pdf
Availability of VYB20W-Q48-D12-T
QUANTITY
VYB20W-Q48-D12-T Order Process
Ship out your order
Specifications of VYB20W-Q48-D12-T
Internal Part NumberEIS-VYB20W-Q48-D12-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationVYB20W-T Series Cert of Compliance
Featured Product10-30 W Chassis Mount DC-DC Converters
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 31/May/2013
Standard Package90
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesVYB20W-T
PackagingTray
TypeIsolated with Remote On/Off and UVLO
Voltage - Input18 ~ 75 V
Output±12V
Number of Outputs2
Output - 1 @ Current (Max)12 VDC @ 833mA
Output - 2 @ Current (Max)-12 VDC @ 833mA
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)20W
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Package / CaseModule
Size / Dimension2.06" L x 2.17" W x 0.75" H (52.3mm x 55.0mm x 19.0mm)
Power (Watts) - Max20W
Approvals-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VYB20W-Q48-D12-T
Related LinksVYB20W-Q, VYB20W-Q48-D12-T Datasheet, CUI Inc. Distributor
VYB20W-Q48-D12-T Details Description
Related parts for VYB20W-Q48-D12-T
FIXED IND 150NH 160MA 1.3 OHM datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR UPC2771TB datasheet.pdf
CARDEDGE 30POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 10NS 128TQFP datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 2W SMBG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf