CUI Inc. VYC30W-Q24-S5-T
VYC30W-Q24-S5-T picture photo
Mfg. Part Number
VYC30W-Q24-S5-T
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC 30W 5V 6A
Datasheet Download
VYC30W-Q24-S5-T.pdf
Availability of VYC30W-Q24-S5-T
QUANTITY
VYC30W-Q24-S5-T Order Process
Ship out your order
Specifications of VYC30W-Q24-S5-T
Internal Part NumberEIS-VYC30W-Q24-S5-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationVYC30W-T Series Cert of Compliance
Featured Product10-30 W Chassis Mount DC-DC Converters
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 31/May/2013
Standard Package75
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesVYC30W-T
PackagingBulk
TypeIsolated with Remote On/Off and UVLO
Voltage - Input9 ~ 36 V
Output5V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)5 VDC @ 6A
Output - 2 @ Current (Max)-
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)30W
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Package / CaseModule
Size / Dimension2.66" L x 2.17" W x 0.75" H (67.5mm x 55.0mm x 19.1mm)
Power (Watts) - Max30W
Approvals-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VYC30W-Q24-S5-T
Related LinksVYC30W-, VYC30W-Q24-S5-T Datasheet, CUI Inc. Distributor
VYC30W-Q24-S5-T Details Description
Related parts for VYC30W-Q24-S5-T
TRANS PREBIAS NPN 202MW SC70-3 datasheet.pdf
IC MPU I186 25MHZ 68PLCC datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH ADVANCED 6MLP 3X3 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 16TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 402 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 10POS TIN datasheet.pdf
RES 165 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf