Carling Technologies W18D20001-AZZ00-000
W18D20001-AZZ00-000 picture photo
Mfg. Part Number
W18D20001-AZZ00-000
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 10A 12V
Datasheet Download
W18D20001-AZZ00-000.pdf
Availability of W18D20001-AZZ00-000
QUANTITY
W18D20001-AZZ00-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of W18D20001-AZZ00-000
Internal Part NumberEIS-W18D20001-AZZ00-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Switches
FamilyRocker Switches
SeriesW
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionMom-Off-Mom
Current Rating10A (DC)
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC12V
Actuator TypeConcave (Curved)
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP68 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesSealed - Fully
Panel Cutout DimensionsRectangular - 36.83mm x 21.08mm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mechanical Life250,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)W18D20001-AZZ00-000
Related LinksW18D20001, W18D20001-AZZ00-000 Datasheet, Carling Technologies Distributor
W18D20001-AZZ00-000 Details Description
Related parts for W18D20001-AZZ00-000
Crystal 48.0000MHz 30ppm 20pF 80 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
MIC COND ANALOG OMNI -47DB datasheet.pdf
RES SMD 53.6 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR DL NON-INV SC706 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 324TFBGA datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 120MA 1.7 OHM datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET .100" 40POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 6-UDFN datasheet.pdf
IC DAC 24BIT 6CH 192KHZ 28SSOP datasheet.pdf