ebm-papst Inc. W1G110-AG03-07
W1G110-AG03-07 picture photo
Mfg. Part Number
W1G110-AG03-07
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 119X38MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
W1G110-AG03-07.pdf
Availability of W1G110-AG03-07
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
W1G110-AG03-07 Order Process
Ship out your order
Specifications of W1G110-AG03-07
Internal Part NumberEIS-W1G110-AG03-07
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPart Number Guide
Standard Package10
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesW1G110
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 119mm L x 119mm H x 38mm W
Air Flow138.0 CFM (3.90m³/min)
Static Pressure-
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise58 dB(A)
Power (Watts)11.0W
RPM-
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating-
Voltage Range16 ~ 28VDC