TT Electronics/Welwyn W21-1R5JI
W21-1R5JI picture photo
Mfg. Part Number
W21-1R5JI
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.5 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
W21-1R5JI.pdf
Availability of W21-1R5JI
QUANTITY
W21-1R5JI Order Process
Ship out your order
Specifications of W21-1R5JI
Internal Part NumberEIS-W21-1R5JI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesW20
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.220" Dia x 0.500" L (5.60mm x 12.70mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)W21-1R5JI
Related LinksW21-, W21-1R5JI Datasheet, TT Electronics/Welwyn Distributor
W21-1R5JI Details Description
Related parts for W21-1R5JI
MOSFET RF N-CH 23W NI-780S datasheet.pdf
IC TXRX 9CH RS485-RS422 56-TSSOP datasheet.pdf
CABLE 4POS M8 PLUG-SOCKET 1.5M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 2A NP datasheet.pdf
RES SMD 4.02KOHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
BEND RELIEF 11.0MM WHITE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TAPE 5906 VHB FOAM 1" X 5YD datasheet.pdf
RES ARRAY 12 RES 100 OHM 24DRT datasheet.pdf