TT Electronics/Welwyn W22-68RJI
W22-68RJI picture photo
Mfg. Part Number
W22-68RJI
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 68.0 OHM 7W 5% AXIAL
Datasheet Download
W22-68RJI.pdf
Availability of W22-68RJI
QUANTITY
W22-68RJI Order Process
Ship out your order
Specifications of W22-68RJI
Internal Part NumberEIS-W22-68RJI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package700
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesW20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68
Tolerance±5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.315" Dia x 0.866" L (8.00mm x 22.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)W22-68RJI
Related LinksW22-, W22-68RJI Datasheet, TT Electronics/Welwyn Distributor
W22-68RJI Details Description
Related parts for W22-68RJI
CER RESONATOR 4.0MHZ datasheet.pdf
MOD PWR ENT SHLD SLDR QC 1.2 PNL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 300MA SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 8NS 165CABGA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FERRITE CORES datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CARD GUIDE 8.24" GREEN datasheet.pdf