Winbond Electronics Corp. W25Q16CVZPIG
W25Q16CVZPIG picture photo
Mfg. Part Number
W25Q16CVZPIG
Brief Description
IC FLASH 16MBIT 104MHZ 8WSON
Datasheet Download
W25Q16CVZPIG.pdf
Availability of W25Q16CVZPIG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
W25Q16CVZPIG Order Process
Ship out your order
Specifications of W25Q16CVZPIG
Internal Part NumberEIS-W25Q16CVZPIG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 07/Jun/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesSpiFlash®
PackagingTube
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH
Memory Size16M (2M x 8)
Speed104MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-WSON (6x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)W25Q16CVZPIG
Related LinksW25Q16, W25Q16CVZPIG Datasheet, Winbond Electronics Corp. Distributor
W25Q16CVZPIG Details Description
Related parts for W25Q16CVZPIG
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FIREFLEX FIBERGLASS 2.5" RED 25' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPDT RLLR LVR datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
SNAP ACTION SWITCH datasheet.pdf
GT 17C 17#16 SKT RECP WALL datasheet.pdf
2.7 V, 800 レA, 80 MHz Rail-to-Rail I/O Amplifiers IC datasheet.pdf