Winbond Electronics Corp. W25Q16DWSFIG TR
W25Q16DWSFIG TR picture photo
Mfg. Part Number
W25Q16DWSFIG TR
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC FLASH 16MBIT 104MHZ 16SOIC
Datasheet Download
W25Q16DWSFIG TR.pdf
Availability of W25Q16DWSFIG TR
QUANTITY
W25Q16DWSFIG TR Order Process
Ship out your order
Specifications of W25Q16DWSFIG TR
Internal Part NumberEIS-W25Q16DWSFIG TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
SeriesSpiFlash®
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH
Memory Size16M (2M x 8)
Speed104MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply1.65 V ~ 1.95 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)W25Q16DWSFIG TR
Related LinksW25Q16D, W25Q16DWSFIG TR Datasheet, Winbond Electronics Corp. Distributor
W25Q16DWSFIG TR Details Description
Related parts for W25Q16DWSFIG TR
CONN HEADER 8POS SNGL 2MM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 34POS W/FLANGE datasheet.pdf
SWITCH ROTARY HEX 16POS SMD 5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
ANT 900MHZ SPHERE 3DBI M FEMALE datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN SOCKET 14POS CRIMP W/ LOK datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 DIP 12POS datasheet.pdf