Winbond Electronics Corp. W25Q256FVCIF
W25Q256FVCIF picture photo
Mfg. Part Number
W25Q256FVCIF
Brief Description
SPIFLASH 256M-BIT 4KB UNIFORM SE
Datasheet Download
W25Q256FVCIF.pdf
Availability of W25Q256FVCIF
QUANTITY
W25Q256FVCIF Order Process
Ship out your order
Specifications of W25Q256FVCIF
Internal Part NumberEIS-W25Q256FVCIF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package44
SeriesSpiFlash®
PackagingTube
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH - NOR
Memory Size256M (32M x 8)
Speed104MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case24-TBGA
Supplier Device Package24-TFBGA (6x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)W25Q256FVCIF
Related LinksW25Q25, W25Q256FVCIF Datasheet, Winbond Electronics Corp. Distributor
W25Q256FVCIF Details Description
Related parts for W25Q256FVCIF
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 200MW SOT323 datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 10.5KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5K OHM 1% 30W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FLASHER PPC FREESCALE POWERPC datasheet.pdf
CAP CER 1PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf