Winbond Electronics Corp. W25X16AVSSIG
W25X16AVSSIG picture photo
Mfg. Part Number
W25X16AVSSIG
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC FLASH 16MBIT 75MHZ 8SOIC
Datasheet Download
W25X16AVSSIG.pdf
Availability of W25X16AVSSIG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
W25X16AVSSIG Order Process
Ship out your order
Specifications of W25X16AVSSIG
Internal Part NumberEIS-W25X16AVSSIG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
SeriesSpiFlash®
PackagingTube
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH
Memory Size16M (2M x 8)
Speed75MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)W25X16AVSSIG
Related LinksW25X16, W25X16AVSSIG Datasheet, Winbond Electronics Corp. Distributor
W25X16AVSSIG Details Description
Related parts for W25X16AVSSIG
TRIAC 1.2KV 16A TO220AB datasheet.pdf
TERM EDGE ECON GOLD datasheet.pdf
THERM NTC 3300OHM -+10% PROBE datasheet.pdf
RES SMD 9.53M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PCB 4COND datasheet.pdf
SR BTS PC Y 10 ASY datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf