Wintec Industries W2DM016G1TC-J51MA2-002.01
W2DM016G1TC-J51MA2-002.01 picture photo
Mfg. Part Number
W2DM016G1TC-J51MA2-002.01
Manufacturer
Product Category
Solid State Drives (SSDs)
Brief Description
SSD 16GB DOM SATA II 5V
Datasheet Download
W2DM016G1TC-J51MA2-002.01.pdf
Availability of W2DM016G1TC-J51MA2-002.01
QUANTITY
W2DM016G1TC-J51MA2-002.01 Order Process
Ship out your order
Specifications of W2DM016G1TC-J51MA2-002.01
Internal Part NumberEIS-W2DM016G1TC-J51MA2-002.01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Memory Cards, Modules
FamilySolid State Drives (SSDs)
Series-
Memory Size16GB
Memory TypeFLASH - NAND (MLC)
Form FactorDisk-On-Module, SATA DOM
Speed - Read60MB/s
Speed - Write20MB/s
Voltage - Supply5V
TypeSATA II
Current - Max-
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
Size / Dimension33.10mm x 31.95mm x 6.15mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)W2DM016G1TC-J51MA2-002.01
Related LinksW2DM016G1TC-, W2DM016G1TC-J51MA2-002.01 Datasheet, Wintec Industries Distributor
W2DM016G1TC-J51MA2-002.01 Details Description
Related parts for W2DM016G1TC-J51MA2-002.01
CAP FILM 0.016UF 2% 630VDC RAD datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 680 OHM 16SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 135V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 128PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1A SYNC 16SOIC datasheet.pdf
EXL DEBURRING WHEEL 8" 8S FIN datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 240POS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN DIP IDC 28POS GOLD GRAY datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT PIN datasheet.pdf