ebm-papst Inc. W2E200-HK38-01
W2E200-HK38-01 picture photo
Mfg. Part Number
W2E200-HK38-01
Manufacturer
Product Category
AC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 225X80MM BALL 230VAC
Datasheet Download
W2E200-HK38-01.pdf
Availability of W2E200-HK38-01
QUANTITY
W2E200-HK38-01 Order Process
Ship out your order
Specifications of W2E200-HK38-01
Internal Part NumberEIS-W2E200-HK38-01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPart Number Guide
Standard Package10
Category Fans, Thermal Management
FamilyAC Fans
SeriesW2E200
Voltage - Rated230VAC
Size / DimensionSquare - 225mm L x 225mm H x 80mm W
Width80mm
Air Flow606.0 CFM (17.16m³/min)
Static Pressure0.381 in H2O (95.0 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise61 dB(A)
Power (Watts)80W
RPM2800 RPM
TerminationTerminal Block
Ingress Protection-
Operating Temperature-40 ~ 176°F (-40 ~ 80°C)
Approvals-
Weight0.001 KG
Current Rating0.350A
Voltage Range-
Material - FrameAluminum
Material - BladeSteel
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)W2E200-HK38-01
Related LinksW2E200-, W2E200-HK38-01 Datasheet, ebm-papst Inc. Distributor
W2E200-HK38-01 Details Description
Related parts for W2E200-HK38-01
CAP CER 10000PF 50V Z5U 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 10% 1507 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 39POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 11A PPAK SO-8 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
H48-6 SHEET 300X300X10MM datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 20COND 22AWG 500' datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf