AVX Corporation W2L16C684MAT1A
W2L16C684MAT1A picture photo
Mfg. Part Number
W2L16C684MAT1A
Brief Description
CAP CER 0.68UF 6.3V X7R 0508
Datasheet Download
W2L16C684MAT1A.pdf
Availability of W2L16C684MAT1A
QUANTITY
W2L16C684MAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of W2L16C684MAT1A
Internal Part NumberEIS-W2L16C684MAT1A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.68µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0508 (1220 Metric)
Size / Dimension0.050" L x 0.080" W (1.27mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)W2L16C684MAT1A
Related LinksW2L16C6, W2L16C684MAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
W2L16C684MAT1A Details Description
Related parts for W2L16C684MAT1A
MEMORY CARD FLASH 1GB datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 1A PMDU datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.15A 4FLIPCHIP datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 200V NP0 1812 datasheet.pdf