AVX Corporation W2L1YC473MAT1A
W2L1YC473MAT1A picture photo
Mfg. Part Number
W2L1YC473MAT1A
Brief Description
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0508
Datasheet Download
W2L1YC473MAT1A.pdf
Availability of W2L1YC473MAT1A
QUANTITY
W2L1YC473MAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of W2L1YC473MAT1A
Internal Part NumberEIS-W2L1YC473MAT1A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0508 (1220 Metric)
Size / Dimension0.050" L x 0.080" W (1.27mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)W2L1YC473MAT1A
Related LinksW2L1YC4, W2L1YC473MAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
W2L1YC473MAT1A Details Description
Related parts for W2L1YC473MAT1A
IC POT ADDRESS 2X AUDIO 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.49V TO92-3 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 500V 100A DO205AA datasheet.pdf
IC UMODULE DC/DC LV 15A 133-LGA datasheet.pdf
CABLE ASSY R/T PLUG RG178/U 6" datasheet.pdf
IC ADC DUAL 16BIT 125MSPS 52-QFN datasheet.pdf
CABLE 12COND 14AWG SLATE 500' datasheet.pdf
7 SIL MALE VERT CONN F/LATCH datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf