AVX Corporation W2L1ZC224MAT1A
W2L1ZC224MAT1A picture photo
Mfg. Part Number
W2L1ZC224MAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 10V X7R 0508
Datasheet Download
W2L1ZC224MAT1A.pdf
Availability of W2L1ZC224MAT1A
QUANTITY
W2L1ZC224MAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of W2L1ZC224MAT1A
Internal Part NumberEIS-W2L1ZC224MAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesIDC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case0508 (1220 Metric)
Size / Dimension0.050" L x 0.080" W (1.27mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Multi-Terminal)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)W2L1ZC224MAT1A
Related LinksW2L1ZC2, W2L1ZC224MAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
W2L1ZC224MAT1A Details Description
Related parts for W2L1ZC224MAT1A
RES SMD 33.2K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 18POS 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 740MA 522 MOHM datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK RTAN 7POS datasheet.pdf
CONN PLUG 25POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
Connector Socket 25 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
HEAT SHRINK datasheet.pdf
DIODE MODULE 400A 40V 2TOWER datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 630V RADIAL datasheet.pdf