TE Connectivity Potter & Brumfield Relays W31-X2M1G-50
W31-X2M1G-50 picture photo
Mfg. Part Number
W31-X2M1G-50
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR THRM 50A 240VAC 50VDC
Datasheet Download
W31-X2M1G-50.pdf
Availability of W31-X2M1G-50
QUANTITY
W31-X2M1G-50 Order Process
Ship out your order
Specifications of W31-X2M1G-50
Internal Part NumberEIS-W31-X2M1G-50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Breakers
Featured ProductCircuit Breakers
3D Model4-1393247-3.pdf
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
SeriesW31
Breaker TypeThermal
Current Rating50A
Voltage Rating - AC240V
Voltage Rating - DC50V
Number of Poles1
Actuator TypeToggle
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)W31-X2M1G-50
Related LinksW31-X2, W31-X2M1G-50 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
W31-X2M1G-50 Details Description
Related parts for W31-X2M1G-50
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
RES 56K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BAG SHLD METAL-IN 18X18 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 2.64K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 7.5A 115V datasheet.pdf