AVX Corporation W3L1ZC105MAT3A
W3L1ZC105MAT3A picture photo
Mfg. Part Number
W3L1ZC105MAT3A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 10V X7R 0612
Datasheet Download
W3L1ZC105MAT3A.pdf
Availability of W3L1ZC105MAT3A
QUANTITY
W3L1ZC105MAT3A Order Process
Ship out your order
Specifications of W3L1ZC105MAT3A
Internal Part NumberEIS-W3L1ZC105MAT3A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesIDC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Multi-Terminal)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)W3L1ZC105MAT3A
Related LinksW3L1ZC1, W3L1ZC105MAT3A Datasheet, AVX Corporation Distributor
W3L1ZC105MAT3A Details Description
Related parts for W3L1ZC105MAT3A
RES SMD 24.3K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MOD WCDMA W/DRIVER 28-TQFN datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC FIFO 1024X18 SYNC 25NS 64TQFP datasheet.pdf
IC 11.3GBPS CABLE/PCB EQ 24VQFN datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES METAL .005 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 315MA 250VAC RAD datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 70MA 16 OHM SMD datasheet.pdf