AVX Corporation W3L1ZC224MAT1A
W3L1ZC224MAT1A picture photo
Mfg. Part Number
W3L1ZC224MAT1A
Brief Description
CAP CER 0.22UF 10V X7R 0612
Datasheet Download
W3L1ZC224MAT1A.pdf
Availability of W3L1ZC224MAT1A
QUANTITY
W3L1ZC224MAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of W3L1ZC224MAT1A
Internal Part NumberEIS-W3L1ZC224MAT1A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
SeriesIDC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)W3L1ZC224MAT1A
Related LinksW3L1ZC2, W3L1ZC224MAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
W3L1ZC224MAT1A Details Description
Related parts for W3L1ZC224MAT1A
CASE PLASTIC GM 19.75"LX15.53"W datasheet.pdf