AVX Corporation W3L1ZC684MAT1A
W3L1ZC684MAT1A picture photo
Mfg. Part Number
W3L1ZC684MAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.68UF 10V X7R 0612
Datasheet Download
W3L1ZC684MAT1A.pdf
Availability of W3L1ZC684MAT1A
QUANTITY
W3L1ZC684MAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of W3L1ZC684MAT1A
Internal Part NumberEIS-W3L1ZC684MAT1A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesIDC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.68µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Multi-Terminal)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)W3L1ZC684MAT1A
Related LinksW3L1ZC6, W3L1ZC684MAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
W3L1ZC684MAT1A Details Description
Related parts for W3L1ZC684MAT1A
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 710KHZ RRO 8TSSOP datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 S STEEL 5MM datasheet.pdf
VARISTOR 558V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 79POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 78.125MHZ 6CLCC datasheet.pdf