AVX Corporation W4L14Z474MAT1S
W4L14Z474MAT1S picture photo
Mfg. Part Number
W4L14Z474MAT1S
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.47UF 4V X7S 0306
Datasheet Download
W4L14Z474MAT1S.pdf
Availability of W4L14Z474MAT1S
QUANTITY
W4L14Z474MAT1S Order Process
Ship out your order
Specifications of W4L14Z474MAT1S
Internal Part NumberEIS-W4L14Z474MAT1S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesIDC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
Temperature CoefficientX7S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case0306 (0816 Metric)
Size / Dimension0.032" L x 0.063" W (0.81mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Multi-Terminal)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)W4L14Z474MAT1S
Related LinksW4L14Z4, W4L14Z474MAT1S Datasheet, AVX Corporation Distributor
W4L14Z474MAT1S Details Description
Related parts for W4L14Z474MAT1S
IC MCU 8BIT 4.5KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 18MHZ RRO 16SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TARGET BOARD ZIF SKT MSP430 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 19POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 22.3K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CMOS 20PPM 5X7MM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf