Nuvoton Technology Corporation America W78E054C40FL
W78E054C40FL picture photo
Mfg. Part Number
W78E054C40FL
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8-BIT 16K FLASH 44-PQFP
Datasheet Download
W78E054C40FL.pdf
Availability of W78E054C40FL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
W78E054C40FL Order Process
Ship out your order
Specifications of W78E054C40FL
Internal Part NumberEIS-W78E054C40FL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package96
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesW78
PackagingTray
Core Processor8051
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityEBI/EMI, UART/USART
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O36
Program Memory Size16KB (16K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case44-BQFP
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)W78E054C40FL
Related LinksW78E05, W78E054C40FL Datasheet, Nuvoton Technology Corporation America Distributor
W78E054C40FL Details Description
Related parts for W78E054C40FL
FIXED IND 5.6UH 1.2A 92 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC FIFO 1024X18 SYNC 25NS 68PLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 40POS GLD datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1200UF 40V CHA MNT datasheet.pdf