Nuvoton Technology Corporation America W78I052A24PL
W78I052A24PL picture photo
Mfg. Part Number
W78I052A24PL
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8-BIT 8K FLASH 40-DIP
Datasheet Download
W78I052A24PL.pdf
Availability of W78I052A24PL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
W78I052A24PL Order Process
Ship out your order
Specifications of W78I052A24PL
Internal Part NumberEIS-W78I052A24PL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package30
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesW78
PackagingTube
Core Processor8051
Core Size8-Bit
Speed24MHz
ConnectivityEBI/EMI, UART/USART
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O32
Program Memory Size8KB (8K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.4 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case40-DIP
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)W78I052A24PL
Related LinksW78I05, W78I052A24PL Datasheet, Nuvoton Technology Corporation America Distributor
W78I052A24PL Details Description
Related parts for W78I052A24PL
OPTOISO 5.3KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
MODULE POWER 60A 600V BRIDGE datasheet.pdf
SENSOR PRES 30PSID 0-100MV 8-DIP datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 690V 32A DIN RAIL datasheet.pdf
RES 100K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 174 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 120 I/O 144TQFP datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 6POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
MICRO 37C S 10" WHT NI datasheet.pdf