Nuvoton Technology Corporation America W78L054A24FL
W78L054A24FL picture photo
Mfg. Part Number
W78L054A24FL
Brief Description
IC MCU 8-BIT 16K FLASH 44-PQFP
Datasheet Download
W78L054A24FL.pdf
Availability of W78L054A24FL
QUANTITY
W78L054A24FL Order Process
Ship out your order
Specifications of W78L054A24FL
Internal Part NumberEIS-W78L054A24FL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Standard Package96
SeriesW78
PackagingTray
Core Processor8051
Core Size8-Bit
Speed24MHz
ConnectivityEBI/EMI, UART/USART
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O36
Program Memory Size16KB (16K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.4 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case44-BQFP
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)W78L054A24FL
Related LinksW78L05, W78L054A24FL Datasheet, Nuvoton Technology Corporation America Distributor
W78L054A24FL Details Description
Related parts for W78L054A24FL
TRIMMER 500 OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 70NS 32TSOP datasheet.pdf
CAP TACTILE SQUARE FROSTED WHITE datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 24POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
RES 162 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IE-MINIMC/TELCO-LFPT MODULE, TP- datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 212POS .050 datasheet.pdf