TE Connectivity Potter & Brumfield Relays W91-X113-20
W91-X113-20 picture photo
Mfg. Part Number
W91-X113-20
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR MAG-HYDR 20A 277VAC
Datasheet Download
W91-X113-20.pdf
Availability of W91-X113-20
QUANTITY
W91-X113-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of W91-X113-20
Internal Part NumberEIS-W91-X113-20
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCircuit Breakers
Standard Package24
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
SeriesW9
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating20A
Voltage Rating - AC277V
Voltage Rating - DC-
Number of Poles1
Actuator TypeLever
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)W91-X113-20
Related LinksW91-X, W91-X113-20 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
W91-X113-20 Details Description
Related parts for W91-X113-20
LED ORANGE DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 15.4 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP ALUM 670000UF 6.3V SCREW datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X8R 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
OSC TCXO 16.367667MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf
44P F HD PC 'C' FILT 370PF datasheet.pdf
180UF 25V 10X12MM 105C 4000H datasheet.pdf