Winbond Electronics Corp. W9725G6KB-18
W9725G6KB-18 picture photo
Mfg. Part Number
W9725G6KB-18
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC DDR2 SDRAM 256MBIT 1.875NS
Datasheet Download
W9725G6KB-18.pdf
Availability of W9725G6KB-18
QUANTITY
W9725G6KB-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of W9725G6KB-18
Internal Part NumberEIS-W9725G6KB-18
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package209
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeDDR2 SDRAM
Memory Size256M (16M x 16)
Speed1.875ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case84-TFBGA
Supplier Device Package84-WBGA (8x12.5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)W9725G6KB-18
Related LinksW9725G, W9725G6KB-18 Datasheet, Winbond Electronics Corp. Distributor
W9725G6KB-18 Details Description
Related parts for W9725G6KB-18
DIODE SCHOTTKY 70V 200MA SOD123 datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS .100 SGL R/A PCB datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 5A TSMT6 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC BUFFER/LINEDVR 3ST 20DHVQFN datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR ISL88011 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG WHT/BLU 100' datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf