Triad Magnetics WAU24-1000
WAU24-1000 picture photo
Mfg. Part Number
WAU24-1000
Manufacturer
Product Category
AC AC Wall Adapters
Brief Description
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 24V 24W
Datasheet Download
WAU24-1000.pdf
Availability of WAU24-1000
QUANTITY
WAU24-1000 Order Process
Ship out your order
Specifications of WAU24-1000
Internal Part NumberEIS-WAU24-1000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelWAU24-1000
Standard Package8
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC AC Wall Adapters
SeriesWAU24
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount (Class II)
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output24VAC
Current - Output (Max)1A
Power (Watts)24W
No Load Power Consumption-
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency-
Operating Temperature-10°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Size / Dimension1.89" L x 2.36" W x 3.15" H (48.0mm x 60.0mm x 80.0mm)
ApprovalscUL, UL
Power (Watts) - Max24W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WAU24-1000
Related LinksWAU24, WAU24-1000 Datasheet, Triad Magnetics Distributor
WAU24-1000 Details Description
Related parts for WAU24-1000
RES SMD 604 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 132POS .050 datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 0.1W USM datasheet.pdf
RES 523 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RAST 2.5 HDR ASSY 14POS datasheet.pdf
M83513/22-B01NN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS PIN datasheet.pdf