| Internal Part Number | EIS-WB-EDM-IMX6Q-10PACK | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Standard Package | 2 | |
| Category | Embedded Computers | |
| Family | Single Board Computers (SBCs) | |
| Series | - | |
| Core Processor | Cortex®-A9, i.MX6 | |
| Speed | 1.0GHz | |
| Number of Cores | 4 | |
| Power (Watts) | - | |
| Cooling Type | - | |
| Size / Dimension | 3.23" x 2.36" (82mm x 60mm) | |