Cornell Dubilier Electronics WBR2-450A
WBR2-450A picture photo
Mfg. Part Number
WBR2-450A
Brief Description
CAP ALUM 2UF 450V AXIAL
Datasheet Download
WBR2-450A.pdf
Availability of WBR2-450A
QUANTITY
WBR2-450A Order Process
Ship out your order
Specifications of WBR2-450A
Internal Part NumberEIS-WBR2-450A
PackagingBulk
Capacitance2µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)102 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current30mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.400" Dia x 1.000" L (10.16mm x 25.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WBR2-450A
Related LinksWBR2, WBR2-450A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
WBR2-450A Details Description
Related parts for WBR2-450A
CONN PIN 10AWG 30AU METRIMATE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 40VQFN datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONTROL LOGIC RS232 5K STEPS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC DDR1 512M 166MHZ 66TSOP datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf